Videó

A Hatvan Online (HO TV) csatorna videója




Keresés a honlapon:


Commedia Bucureşti – Mircea Cărtărescu: Szolenoid (Radics Viktória)


Radics Viktória (Kép forrása: muut.hu)

Nagy kihívás úgy írni Mircea Cărtărescu Szolenoid című regényéről, hogy ne csak a formai jegyeivel foglalkozzunk — besorolván a művet a „fantasztikus irodalomba”, ami kézenfekvő —, hanem a tartalmával is, meg a tétjével: mire megy ki a játék? Én az első olvasás első oldalától kezdve megszólítottnak éreztem magam, talány-fejtő lettem, mint az elbeszélő-főhős, és ahogy haladtam, és lassan mélyült az olvasásom, egyre inkább a regény spirituális oldala vált fontossá számomra. Többször előjön a műben a példázat az érem két oldaláról, a tízezredik esetben az élén megálló garasról, mely pörögve hipergömböt rajzol: úgy gondolom, hogy az olvasó nem elégedhet meg az „írás” böngészésével, hanem a „fejet” is meg kell próbálni elkapni, a kettőt együtt látni, pörgésben. A megállás nélküli mozgás, rendkívüli dinamika jellemzi ezt a szöveget, s mintha egy rulettgolyó is görögne: író és olvasó együtt izgul.

Aláhúzások százaival kerestem kiutat a roppant szöveglabirintusból, amikor meghallottam a felszólítást, vagy inkább igényt, mely mintha a könyvből szólt volna ki: Szeresd az érthetetlent! Ez felvillanyozott, hogy ilyen elektromos metaforát használjak a megvilágosodásra, amiként Cărtărescu is villanyos képzetekkel érzékelteti a csodát, a revelációt, a spirituális élet csúcsélményeit. Van ebben valami komikus, az emanációk a Szolenoidban a „szolenoidok” révén alulról, a föld mélyéből jönnek, nagy elektromágneses tekercsek gerjesztik őket — az „isteni” kissé korszerűtlen, huszadik századi átírásai ezek. Az informatika korában másként működik a csoda, de áram ugyanúgy kell hozzá, mint a múlt században. A szolenoidoknak nevezett elektromágneses elemeket egyébként Tesla nyomán fejlesztette ki az egyik fiktív marginális regényfigura, egy feltaláló, akit ’45-ben lecsuktak, Nicolae Borina, és rozetta alakban hatot helyezett el Bukarest alá a földbe.

Tovább a muut.hu cikkére >>>

  
  

Megjelent: 2025-02-22 14:00:00

 


Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 4.0 Nemzetközi Licenc feltételeinek megfelelően felhasználható.