VideóA Danubia Televízió videója Keresés a honlapon: |
Egy versről – Payer Imre vers-kommentje a Holdkatlannak. Bék Timur: Labirintus #2
Payer Imre vers-kommentje a Holdkatlannak
Bék Timur Labirintus #2
Fonalam megfeszült, két vége bent rekedt végtelen börtönöm hosszú folyosóin A falakon belül éltem éveket, nem úsztak messze gondolat-hajóim.
A fejemre kétoldalt a magányom tülköket hozott, vérem sós, sötét, már cseppet sem királyi, lábfejem a járástól elszarusodott; látom, mit megöltem, azzá kezdek válni.
Olykor e termekben testekre bukkanok, hegeikbe kardom pontosan illene. Mert nincs más élelem, húsukból nem hagyok,
arcukról eltűnt a különbség érzete. Nem juthat ki senki, én is majd itt halok, s nem tudom biztosan, odakint éltem-e.
Bék Timur: Aszterión. Előretolt Helyőrség Íróakadémia, 2019 Mint minden olvasásban, az vezérel: megérteni önmagam a saját világom időbeliségének, a jelen forráspontjának feszítő egzisztenciájában. Ez közelít Bék Timur költeményéhez. A rend és rendezetlenség folyamatosan, le nem zárulható kozmikus feszültsége – a költői problematika újra életre kelti a mítoszt. A költő nem a Földet, hanem a Kozmoszt tartja otthonának. Ennek jelképe azonban a végtelennyire zárt labirintus, amely egyszerre rend és rendezetlenség. Aszterion – a költő imagoja – nem ember, hanem egy furcsa szörnyeteg, ismertebb nevén Minotaurusz, a krétai Mínosz krály építette labirintus emberevő, félig bika, félig emberszerű szörnyetege. Bék Timur a hagyomány megújítójának magas szintű alkotója. Virtuóz formakultúra és kierjedt bölcseleti szemlélet jellemző rá. Jorge-Luis Borges a legfőbb előképe. Leginkább lételméleti, az embernek, mint nagy létképletnek kozmikus helyzetérzékelése foglalkoztatja. A gondolat líra hagyományának színvonalas folytatója. A költői képei mitikus távlatot kapnak, minden imaginatív közegbe kerül, még a reális elemek is. PAYER IMRE
Megjelent: 2021-03-11 06:00:00
|