VideóA KMI Szerzőbár videója Keresés a honlapon: |
Lukáts János: Violaszó
Violaszó
Regénytöredék – szonettekben elbeszélve
Első
Emlékezik és tervet sző az ember, nevet és sír, reménykedik, ha fél. A semmiből útjára indul egyszer, aztán lehull – azt mondja: célhoz ér!
Világ urának érezné magát, vagy kristálykőbe rejtve szívesen egy fényszivárvány ívén bújna át, s hogy köztünk járt, ne tudja senki sem?
Hiú a vágy! Vagyunk, én s a világ, egymás között vagy egymás ellenére. Én sejtem őt, ő engem meg se lát, - talán ettől nő mindkettőnk esélye…
S ha Én vagyok, Te is vagy! – így remélem, mi más remény vagy cél vihetne élnem?
Második
De hát ki vagy te? Honnan jöttél, merre indultál s hova tartasz, hány tavasz érlelt s dermesztett-e tél, akarsz-e bármit, s engemet akarhatsz?
Magamat én, tudom jól, sose láttam, magadat nem láttad te se. De téged én igen! És rád találtam, mint kedvesére a kedvese,
mint forrásra az úton járó, mint éhes szájra a jó falat, mint ajakra vár a csókra vágyó, mint madár várja a szárnyakat…
Gyarló a szó és ránk nevet a kép, de szó és kép már végleg a miénk.
Harmadik
Lélektelen lények között bolyongtam, erdőnek hittem s leltem csenevészt, hogy tévedek, talán magam se tudtam, zárkába zártam a rúgkapáló észt.
Nem kellett volna lenni ostobának, megalkudni is csak torkig szabad, reméltem: ott majd… ott majd újra várnak, s aki vár – rám vár, és elém szalad.
S hogy évek teltek, esztendők borultak, hűlő sárral pettyezve arcomat, szájam lefogtam, szavak nem tolultak ajkamra, agyam szinte beszakadt…
Te úgy bukkantál föl a semmiből, Hogy minden indult, kezdődött elől!
Negyedik
Néztem s úgy láttam: hátha nincs hiába, hátha csak próbált rajtam az idő kifogni, tartva – szomjazót – markába’, hogy csüggedjek, hívén: már el se jő…
Hány kósza szó és körmönfont beszéd kövezte köztünk ezt az ösvényt, vártuk zaját s nem hallottuk neszét, percnyi hívásról azt hittük: öröklét.
Játszottunk együtt s nem volt ez kijátszás, megnyertük egymást: szép aranybabát s tükrös szívű huszárt, s ha néha bántás esett, utána összesimulás.
Kiáltsuk szét? Hallgassuk el örökre? Büszkék voltunk, ugye, e szívörömre?
Ötödik
A domb lilája már az őszbe olvad, elmúlt egy év, úgy múlt el, mint miénk. Ki tudja, lesz még? A miénk: a voltak, ez itt bennem lapul, parazsa bennem ég.
Naponta velem élsz, s naponta feledlek, bújsz percnyi cseppbe s órák zátonyába, hiszem: tested-karod – egy pillanat – velem lesz, ölelnélek, s te széthullasz, hiába.
Bújócska ez, boszorkányos kelepce, terünk s időnk vesztünkre összefog, de holtig álljunk – miért ne?! – velük szembe, több lesz az egy, ha vagy s veled vagyok.
A vágy hiú, adjuk meg hitelét, miénk lesz, ami volt enyém s tiéd!
Hatodik
Este időn köröttem összegyűlnek szétkóborolt történetek, az ágyperemre végigülnek, lábaik légbe lengenek.
Téged hoznak el kézen fogva s engem hozzád röpítenek, A múltat megígérik lopva s jövőidőt említenek.
Már összenőve, egybezárva keresztben két test s lélek él, öröm fájdalmat hord magában, s vonszolják egymást könnyedén.
Fészek pihéjén ülni volna jó, s légnek repít a gravitáció!
Hetedik
Micsoda játék volna veled élni, s egy életen át veled játszani. A végtelen lét néha csak tenyérnyi, s vadságom, óh, a börtönt járta ki.
Harmóniára vágynék mindörökre s vérem szétrobbant menthetetlenül Te vonsz, igézel szájra, szívre, ölre, karolsz, ölelni vágysz kívül-belül.
Baljós a béke, félek a reménytől, a boldogság rettent, hogy megszokom, lázam ne csillapítsd se most, se végül, lázadj velem a lázas utakon.
Elég! Sosem elég! Játékos élet, játszó – játszóval, hadd játsszak még véled!
Nyolcadik
Tarkállt a rét, zöldült a rengeteg fejünk felett, lábunk s szívünk körül, kakukk kalauzolt cirmos lomb felett, csöndnek-szellőnek szívünk mind örült.
Játszva nyögdécselt körül az avar, szürkés szemével nézett ránk a völgy… Óh, mit beszélek! Vágyott zűrzavar nőtt benned-bennem, s átizzott a föld.
De jó volt csöndben égre nézni, s tűzből emberré hűlni újra, lüktetve, némán mindent elregélni, mindent elrejtve, egymás öblébe bújva.
A száj mért zárt a végső szó előtt, Ha tested, vágyad végtelenbe nőtt?
Megjelent: 2020-06-03 20:00:00
![]() |