Videó

A HELYI-éRTéK / Zsigár Cecília csatornájának videója




Keresés a honlapon:


A traumák összekötnek – Terézia Mora Muna című regényéről (Nagy M. Anna)


Terézia Mora: Muna, avagy az élet fe
le
(Kép forrása: litera.hu)

Muna karaktere ellentmondásos; egyrészt saját szépségének áldozata, mely érzelmi fejlődését számos ponton gátolja. A fiatalság arroganciája áll mögötte, de lázadó énje is, amikor rendre leborotválja a haját, ami a patriarchátus rémeként nyer értelmet. A rövid haj politikai állásfoglalás, a nőiesség visszautasítása. E két véglet között oszcillál a főhős. – A Büszkeség és balítélet kritikapályázaton megosztott második helyet elért Nagy M. Anna kritikája Terézia Mora regényéről. 

Terézia Mora regénye, a Muna avagy az élet fele Női változat alcímmel egy értelmiségi nő – Muna Appelius – egyes szám első személyű emlékező processzusa tizenhét éves korától nagyjából harmincöt éves koráig. A történelem és az egyéni sors metszéspontjában álló történet keretezése a rendszerváltó Német Demokratikus Köztársaság, ám még a berlini fal lebontása is laza háttér. Muna Appeliust ugyanis csak egyetlen dolog érdekli az éppen átalakuló világból: Magnus Otto szabadúszó fotós és tanár. A patriarchális társadalmi struktúra azonban korlátozza a hiteles szerelem lehetőségét, és megfosztja a nőket attól, hogy saját életüknek és jövőjüknek professzionális ügynökei lehessenek.

Tovább a litera.hu cikkére >>>

  
  

Megjelent: 2025-01-29 14:00:00

 


Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 4.0 Nemzetközi Licenc feltételeinek megfelelően felhasználható.