VideóAz Irodalmi Jelen / Csornyij Dávid videója Keresés a honlapon: |
Magánkánon – Zsille Gábor gondolatai Tóth Krisztina Reptér című verséről
Tóth Krisztina Reptér
A hosszú sorból kilép egy gyerek, visszarohan a karos fémkapukhoz. Idegen cipők között föl-le futkos, míg fel nem kapják ismerős kezek.
Viszik, a levegőnek integet, közben lábbal a levegőbe rugdos, az apja megfordítja fejjel, úgy, hogy lássa a kinti, tágas repteret.
Az üvegen túl a kifutópálya. Egy gép kigördül, egy helyben forog, az apa mutogat a turbinákra,
a gyerek meg a mezőre, hogy ott, a megdőlt fűben, ugye ő is látja, a szél valami csillogót hagyott.
A költők – különösen azok, akik darabszámra kevesebb verset írnak, mert nem szerfelett termékenyek – szívesen választják azt a megoldást, hogy tematikus kötetet, illetve tematikus ciklust hoznak létre. Vagyis ciklusnyi, netán egész kötetnyi verset csoportosítanak egy vezérmotívum, egy hívószó köré. Ez rendszerint segíti az írás folyamatát, serkentőleg hat; a kijelölt témakör sorvezetőként szolgál, felfűzi az ihletet. Természetesen nem kizárólag szűkszavú alkotók folyamodnak ehhez, de olykor szapora tollúak is, mert a tematikus kötet koncepciója, tartalmi tervezete és egyre táguló gondolatköre sokak számára lírai doppingszer. Tóth Krisztina, a Budapesten született, ma is ott élő Babérkoszorú-díjas költő, író, műfordító (sőt üvegművész) 2018 és 2020 folyamán tematikus ciklust írt Terek címmel. Igen, éveken át valamilyen térről írt, bőségesen kiaknázva a nyelvi és építészeti lehetőségeket – az egyes versek címét is az éppen szóban forgó -tér adta, például: háttér, játszótér, kültér, padlástér, piactér, raktér, színtér, tűztér, nemkülönben tériszony. Az itt olvasható vers, a Reptér szintén e sorozat része; első közlésben az Élet és Irodalom 2018. június 8-i számában kapott nyomdafestéket, majd Az év versei 2019 című antológiában is. Egyetlen pillantásra nyilvánvaló, hogy egy szonettel van dolgunk, méghozzá nem a shakespeare-i fajtából, hanem a klasszikus petrarcaiból: tagolása, rímképlete (abba, abba, cdc, dcd) és hatodfeles sorai egyaránt ezt tanúsítják. Végül jelzem, hogy az élet ezúttal is nagy rendező. Ha beírjuk a Google keresőbe azt a két szót, Tóth és terek, a számítástechnika megbokrosodik, és Tóth Krisztina versei helyett egy ügyvédi irodát dobál elénk találatokként: Terék és Tóth Együttműködés. Nahát, éppen Terék… Ez pedig rögvest visszavezet a kortárs irodalomhoz, ez már a jogba oltott líra. Írok is egy e-mailt a kiváló költőnek, Terék Annának, és kajánul szerkesztői gratulálok neki a Tóth Krisztinával közös praxisához.
Zsille Gábor
Megjelent: 2023-09-11 14:00:00
|