Videó

Az Országút – művészet, tudomány, közélet csatorna videója




Keresés a honlapon:


Németh Hajnal Auróra: A meg nem születtek

„És aki nem nyert hírt e földi létben, maga után nagyobb nyomát se nyomja, mint hab a vízen és a füst a légben” (Dante)

Az installációk címe A meg nem születettek. Ez első pillanatra félrevezető lehet, hiszen sokan automatikusan az abortuszra asszociálnak, de én a havonta meg nem fogant életekre gondolok. A menstruáció tulajdonképpen folyamatos halálok sorozata, s közben erre legritkább esetben gondolunk. Tulajdonképpen ez is egy szülési folyamat, csak a fogantatás hiánya miatt másképpen alakul a végkifejlet.

A lehetőségek, a döntések alakítják életünket, így minden hónapban tudjuk - ha tudatosan tudjuk - hogy mi lett volna, ha formába öntődnek, formát kapnak a ki sem alakult arcok, kezek, testek…

 

Nem állok meg ott, hogy mindez ki sem alakulhatott, hanem megmutatom, szerintem milyen lehetett volna.

Megmintázott üveg, fű, papír, stb. embrió mutatja meg, éppen hogy nézett volna ki.

Az üveget, mint médiumot arra használnom, hogy a törékenység, a transzparencia, szinte a létezhetetlenséget mutassa meg: ott van előttünk, de olyan törékeny, szinte láthatatlan, mintha nem lenne, csak a levegőben lóg a lehetőség…

Egyetlen pillanatra fellebbentem a függönyt: ilyen lehetett volna. S ezt be is zárom, mert az alkotás önmagába foglalja a nem létezést is.

 

A meg nem születettek egy komplex, több művészeti ágat egy időben és egy térben egymás mellett működtető alkotás sorozat. Egy teljes kiállítóteret befedtem fekete anyaggal, csak egy kis résen lehetett bejutni. Odabent hangos szívdobogást lehetett hallgatni, mint az anyaméhben.

A szobrok címei a régi magyar hónapok neveit idézik elénk, mint például Áldás hava, Jégbontó hava, Ikrek hava, Boldogasszony hava, Kisasszony hava…

 

A 2010-es 42. győri Nemzetközi Művésztelepen indult folyamat, s azóta is tart.

 

TOVÁBB A GALÉRIÁHOZ >>>

  
  

Megjelent: 2015-01-21 09:00:00

 

Németh Hajnal Auróra képzőművész, iparművész

 


Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 4.0 Nemzetközi Licenc feltételeinek megfelelően felhasználható.