VideóAz M5 videója Keresés a honlapon: |
Fodor Barbara: Évértékelő 2020
– Melyik volt szerinted az idei év legfontosabb magyar szépirodalmi műve? Engem grafikus hallgatóként Áfra János és Szegedi-Varga Zsuzsanna Termékeny félreértés című könyve nagyon megnyert magának, mert izgalmasan és esztétikusan ötvözi a lírát, verbalitást a vizuális, képi elemekkel.
– Melyik kötetet tartod a legkiemelkedőbb fordításban megjelent műnek 2020-ban? Ebben az évben nem sok fordításban megjelent művet olvastam, többnyire lekötötte időmet a grafikai alkotótevékenységem. Ebből adódóan azonban találkoztam egy számomra nagyon érdekes könyvvel, amely egyik kedvenc képzőművészem, Egon Schiele életéről és munkásságáról ír. Róla is ismert, hogy a festészet mellett versekben is kifejezte magát, olvastam is pár szöveget tőle magyarul különböző felületeken. Örülnék egyszer egy olyan könyvnek, amelyben ismert képzőművészek líráit gyűjtik össze és fordítják le.
– Ki volt számodra az év felfedezettje és miért? Veszprémi Szilveszter az egyik, akit itt kiemelnék. Szilveszter már a 2020-as év előtt is publikált online és nyomtatott felületeken, ám ezúttal Petri-díjra is jelölték, ráadásul nemrég Móricz Zsigmond alkotói ösztöndíjas is lett. Úgy gondolom, hogy nagyon megérdemli ezt a sok pozitív elismerést, nekem is tetszenek az írásai, egyébként egy rendkívül sokoldalú személyiségről van szó: aktív blogger és a slam-poetry előadó is. Az újonnan publikálók közül ígéretesnek találom Borbíró Bíborka írásait, érdemes lesz nyomon követni őt a későbbiekben!
– Melyik volt a kedvenced a Holdkatlanban megjelent írások közül és miért? A Holdkatlanban megjelenő írások közül Kántor Zsolt versei mindig elgondolkodtatnak.
– Hogyan befolyásolta az életedet a koronavírus-járvány? Leginkább a bezártság zavar a járványban, és a beszűkült szociális élet, mozgástér. Lételemem a különböző művészeti programokon való részvétel, igényelem, hogy minél több kulturális inger érjen, hogy mások munkáiból is inspirálódhassak. Nagyon hiányolom a kiállításokat, könyvbemutatókat, koncerteket.
– Mik a terveid 2021-re? Több megmérettetés vár rám a 2021-es évben is, például az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, amelynek művészeti szekciójába (OMDK) több grafikai munkámmal továbbjutást nyertem. Nagyon örülök ezeknek a kihívásoknak, látom bennük minden szempontból a fejlődési lehetőséget. Mellette pedig ott van létünk állandó kihívása, amely bár egyszerűnek tűnik, sokszor mégis a legnehezebb feladat: hogy minden körülmények között tudjunk örülni az életnek.
Megjelent: 2020-12-17 06:00:00
|